איך להתמודד עם התקפי חרדה לפני החתונה?

גם אם אתם בטוחים שהבן זוג שעומד לצדכם הנו האדם הנכון ביותר עבורכם וגם אם האדם שעומד לצדכם משרה תחושה בטוחה ורגועה, הרי שגם אז מאוד ייתכן שתסבלו מהתקף חרדה, ולו כי אינכם אוהבים תשומת לב, יש הרבה הכנות לקראת החתונה, חלמתם על האירוע לאורך שנים ועתה מבקשים שהכול יהיה מושלם, עומדים להגיע אורחים רבים ובאופן כללי המעמד מרגש ואתם פחות מתפקדים במצבים שכאלו. מכאן שאם מבקשים לעבור את החתונה על הצד הטוב ביותר, מוטב שתיקחו אוויר, תבינו שמדובר בצרת רבים ושבמקביל קיימים טיפים נהדרים.

שיתוף

כולנו לחוצים לפני החתונה, אך יש אנשים שמכירים את עצמם כיותר נוטים לחרדה ויש אנשים שרגע לקראת האירוע הגדול חשים קשיי נשימה, בחילות, כאבי ראש, תגובות אלרגיות, כאבי שרירים וכדומה ופה נציג מגוון דרכים יעילות, וזאת כי באמצעות טיפול בחרדות ניתן להגיע לחופה רגועים – בדיוק כפי שקיוויתם כל אותן שנים. שנעבור לטיפ הראשון? פשוט דברו על התחושה הקשה, ולו עם בן/ת הזוג, ואם מבקשים אדם נטרלי ומקצועי פנו בהקדם לפסיכולוג, וזאת כי התכנסות רק תחמיר את המצב ומנגד חשיפה תסייע לשים דברים בפרופורציות ולקבל תמיכה רצויה.

קחו הפסקה

לצד שיתוף, מומלץ לעסוק בפעילות גופנית שאוהבים, ואם לא מתחברים לפעילות ספורטיבית, גם פעילות אומנותית מהווה אופציה יעילה, ואם גם לכך לא מתחברים, ארגנו לעצמכם ערב רגוע ונעים, ולו כזה שכולל אמבטיה חמה, צפייה בסרט קליל, יציאה למסיבה, היזרקות בחוף הים וכדומה.

התקפי חרדה לפני החתונה

השיטה הדינמית מול השיטה הקוגניטיבית

בשיטה הדינמית מתייחסים לחרדה כסימפטום חיצוני לבעיה פסיכולוגית מושרשת, ועל כן חשוב להגיע לשורש הבעיה. לעומת שיטה זו, השיטה הקוגניטיבית מתמקדת בתרגול שיטות שמסייעות להרגיע את הגוף, ופה ניתן להיעזר בדמיון מודרך, בהיפנוזה וכדומה. מה עדיף? ובכן תלוי כמה ימים לפני החתונה חשים בתסמיני החרדה ועד כמה הם חריפים, משמע אם יש זמן היעזרו בשיטה הדינמית, אך אם צריך מענה מידי, היעזרו בגישה הקוגניטיבית, כאשר שילוב בין שתי השיטות תמיד יעיל.

תרופות – בעד ונגד

במקרים קיצוניים ניתן להיעזר בתרופות, אם כי יש לקחת בחשבון את תופעות הלוואי ואת זמן התגובה, וזאת כי יש תרופות שיעילות רק לאחר נטילה לאורך זמן, יש כאלו שגורמות לתחושת עייפות (פחות אידאלי עבור חתן וכלה), ישנן כאלו שממכרות וכדומה, ועל כן ברוב המקרים לא ימליצו לחתן וכלה שעומדים לפני חופה להיעזר בהן.

פשוט ויעיל

לבסוף נציין שלמרות שתכנון חתונה עשוי להיות מלחיץ – בלא מעט פעמים הפתרונות הטובים הם הפשוטים ביותר. הרבה פעמים מספיק לקחת צעד אחורה ולהאציל סמכויות, לשבת על כוס קפה ולהעלות על דף מחשבות מטרידות, או פשוט לעבוד בצמוד לדף משימות. מה עוד? הקפידו על לוח זמנים, התייעצו עם חברים שכבר התחתנו ותזכרו שלפני ואחרי הכול אתם עומדים להגשים חלום. רק בריאות ושמחה!