המדריך לחתן: מה עושים עם תפילין שנפלו?

אחד הרגעים המרגשים בחופה הם הרגעים בהם החתן והכלה מתעטפים בתפילין. מצווה זאת נהוגה בזמן החופה ובעת אמירת שבע ברכות, או שהיא נעשית כאשר הרב מסמן לעשות זאת – מה שהופך את הטקס להרבה יותר יפה ומרגש. תפילין נוהגים להניח במגוון אירועים, ומלבד לזמני הטקס עצמו, תפילין ישמשו את החתן בכול יום לאחר חתונתו ובימים בהם יבחר להניח אותם. אבל מה עושים במידה והסט המהודר נפל? האם מותר להשתמש בו? וכיצד נוהגים במקרה כזה?

אם תרצו לרדת לעומק העניין, תוכלו להכנס אל מדריך שיסייע לכם במקרה של תפילין שנפלו. בכול מקרה, צריך לבחון כל דבר לגופו, כמו למשל מצב בו רק הנרתיק נפל. במקרה כזה חשוב לבדוק אם התפילין לא נפגמו כאשר היו בנרתיק. רוב הסיכויים שהתפילין לא יפגמו משום שהנרתיק מטרתו להגן על מה שנמצא בתוכו.

לאחר הנפילה, יש לבחון את הסט, ובמידה והתפילין נפגמו – לא ניתן לעשות בהן שימוש. אם רק הנרתיק נפל אפשר לתת סכום כסף לצדקה ובכך להיות שלמים עם התקלה ולהמשיך אל טקס החופה במצב רוח טוב ומרומם, משום שנתתם צדקה.

חשוב לדעת תפילין עשויות חומרים שעלולים להיסדק או להישבר – לכן כדאי לבחון את הסט ולוודא כי הוא לא פגום, גם כאשר קרתה נפילה וכאשר הנרתיק מגן על מה שנמצא בתוכו.

אם התפילין נפלו כאשר לא היו בנרתיק, ייתכן והם נפגמו ובמקרה כזה כדאי לבדוק עם הרב האם התפילין פסולות. במידה וכן, תוכלו לבחור תפילין חדשים, אבל כדאי לעשות את הבירור עם אדם שמכיר את הנושא של תשמישי קדושה ויכול לספק לכם תשובה וודאית.

במידה ותצטרכו לבצע רכישה של מוצר חדש כדאי לבחור מוצר איכותי עשוי עור בהמה משובח וכזה שיש בו מגילות איכותיות שנכתבו על ידי סופר סת"ם מקצועי ומוכר.

נפילה יום לפני החתונה

לעיתים, ההתרגשות והלחץ בארגון החתונה וכן לפני יום החופה והקידושין יכולה לגרום ללא מעט תקלות כאשר אחת מהן היא נפילת תפילין. אם אין לכם זמן לקנות תפילין חדשות: תוכלו לצום משך חצי יום מרגע הנפילה. אמרו תפילת מנחה גדולה וכדאי לומר ברכת 'שומע תפילה'. כך אפשר "לכפר" על נפילת התפילין וגם לסיים את הצום. אם יש בעיות בריאותיות או אם התקלה אירועה ביום החתונה, כדאי לא לצום כדי שתרגישו בריאים בזמן האירוע וגם כדי שתוכלו לאכול ביום הגדול שלכם ולא להרגיש רעב או מצוקה.

המדריך לחתן: מה עושים עם תפילין שנפלו?

כיצד בוחרים תפילין מהודרות?

כיום יש לא מעט יצרנים ואומנים אשר מכינים ומייצרים את הפריטים האלה שעוזרים לנו להתחבר לצד הרוחני שלנו ולזכור מי אנחנו ומהיכן באנו. אם תרצו תפילין שישמשו אתכם לתפילה גם אחרי החתונה – כדאי לבחור סט איכותי על ידי בדיקת הדרך שבה נכתבו הקלפים שבתפילין או המגילות, את רמת ההידור ואת סוג העור שצריך להיות מהבהמה דקה או גסה. בחירה בסט עשוי בהמה גסה – נחשבת איכותית יותר. במקרה הצורך ובמקרים דחופים כדאי לבחור יצרן שיכול לספק לכם כמה שיותר מהר סט חדש ומהודר אפילו במשלוח מהיר לאולם האירועים.

לסיכום, אם התפילין נפלו לפני אירוע, חשוב לא להילחץ אלא להתייעץ עם אב או סב, ואפילו עם הרב ובכך לדעת כיצד פועלים במקרה של תקלה. בכול מקרה הדבר החשוב ביותר הוא האושר שלכם ביום חתונתכם והקפדה על טקס יהודי יפה, נעים וכזה שמכבד את כולם. בהצלחה!