מדלת הכניסה ועד סוג הדשא: המדריך המלא לתכנון בית פרטי

תכנון בית פרטי

עבדתם קשה כל החיים, חסכתם בזיעת אפכם סכום כסף לא מבוטל, וכעת החלטתם להשקיע אותו בבניית בית פרטי בו תוכלו לגור או שתוכלו להשכיר לאחרים? ובכן, אין ספק כי מדובר על מהלך נהדר. בית פרטי באיזור טוב יעלה את ערכו עם הזמן, וכאן יש לכם הזדמנות לבנות את בית החלומות שלכם, בדיוק כמו שדמיינתם תמיד, כמובן עם מגבלות כאלו ואחרות במהלך הדרך. עם זאת, החלום הזה בהחלט עשוי להפוך גם לסיוט אם לא ניגשים למשימה כמו שצריך ומבינים כיצד יש לגשת לתהליך של בניית בית מהשלב הראשון. כמובן שאפשר לכתוב ספר שלם רק על הנושא הזה  וגם זה אולי לא יספיק, אבל בהחלט חשוב לפחות בהתחלה להבין את הדגשים החשובים, עליהם אנחנו רוצים לעבור כעת.

מהתכנון לביצוע

אז לפני שנרד לפרטים קטנים שחשוב לגעת בהם, בואו נגע קצת בנושא של תכנון מול ביצוע. אין ספק שבנייה של בית חייבת להתחיל בתכנון מקדים ויעיל, כאשר בשלב הראשון אתם חייבים להבין כמה כסף יש לכם להשקיע. קחו את הסכום הכולל שיש לכם (כולל המשכנתא לצורך העניין אם יש כזאת) ואליו תוסיפו עוד עשרה אחוזים. התוספת הזו תשמש אתכם להוצאות מפתיעות וחריגות מעבר לתכנון שלרוב יתרחשו. כאשר התקציב ברור לכם אפשר לעבור לעבודה מול מהנדסים לתכנון של הבית לפי הצרכים שלכם. כעת, על מה צריך לחשוב:

  • סוג הבית: האם אתם מכוונים לבית קטן יחסית, לדירה דו קומתית, אולי חושבים להוסיף יחידה שתוכלו להשכיר בהמשך.
  • חלונות וכיווני אוויר: שימו לב לתכנן את הדבר הזה תמיד. תכנון נכון יאפשר לכם תאורה טבעית, מזג אוויר נעים גם בעונה החמה והקרה וחיסכון משמעותי בחשמל אפילו. כמו כן שווה כבר לחשוב על סוגי תריסים, אפשרויות גלילה ואפילו תריסים וחלונות חכמים.
  • חצר: האם אתם מעוניינים בחצר גדולה או שתסתפקו בשטח קטן ותוכלו לבנות גדול יותר? האם אתם מעוניינים לשדרג את החצר שלכם עם דברים כמו בריכה, ג׳קוזי, מטבח חוץ וכן הלאה.

עבודה מול קבלנים

אין ספק שאחד הדברים המאתגרים בבניית בית היא העבודה מול הקבלנים. אלו שמבינים קצת יותר בתחום ושיש להם זמן לפקח ולנהל בעצמם את תהליך הבנייה, יכולים לבחור להעסיק בעצמם את הקבלנים השונים, להשוות מחירים ולנהל את כל האופרציה. זה מצריך מאמץ וידע, אבל אם עושים זאת כמו שצריך זה גם משהו שיכול לחסוך לנו כמה שקלים. לעומת זאת, אם אין לנו את הידע והפניות לנהל את העבודה ואת הקבלנים, אפשר ומומלץ לפנות לקבלן מפתח. קבלן מפתח הוא למעשה הקבלן הראשי שמעסיק ומנהל את קבלני המשנה השונים – אינסטלטורים, אנשי חשמל, קבלן תשתיות וכן הלאה.

סבלנות היא משאב בסיסי שאתם חייבים

בתחילת תהליך הבנייה נוכל לקבל מידע לגבי צפי התקדמות וסיום הפרויקט עד לשלב האכלוס, אך חשוב לזכור שזה משהו שבהחלט עשוי להשתנות וסביר שישתנה בגין פרמטרים רבים ומגוונים. כך או כך במהלך הדרך צפויים לא מעט בלת״מים ואתגרים שהם תמיד חלק בלתי נפרד מבניית בית ועליכם להיערך זאת מראש.

זכרו – תכנון מוקדם ויעיל שמתחיל בניתוח מצבכם הכלכלי בהחלט יעזור. אל תיכנסו להרפתקה הזו מבלי שאתם יודעים איך צפויה להסתיים. אם תעשו זאת נכון ותגלו אורך רוח, יצירתיות ותושייה במהלך הדרך, תוכלו בהחלט להנות מכל היתרונות שמציע בית פרטי. מאחלים לכם הצלחה בתהליך ומקווים שממש בקרוב תזכו להיכנס לבית החדש שלכם!