כשהילד נולד עם מום: המדריך המלא להורים טריים

ההבנה כי הילד שלכם נולד עם מום רפואי היא הבנה כואבת ודרמטית. כהורים טריים אתם נתקלים בלא מעט קשיים, ובדיוק לשם כך החלטנו לאגד את המדריך המלא להתמודדות וסיוע עם המצב החדש והמורכב אליו נקלעתם כמשפחה.

הילד נולד עם מום רפואי? זה הזמן לבחון האם מדובר במקרה של רשלנות רפואית

מדי שנה נולדים בישראל אלפי ילדים עם צרכים מיוחדים, וזאת בעקבות מומים שהתגלו לאחר הלידה. בלא מעט מהמקרים הגילוי הדרמטי הזה מתרחש ללא כל התראה מוקדמת, וזאת בשל רשלנות לכאורה מצד הצוות המטפל אשר לא ביצע את הבדיקות כפי שנדרש היה או לחילופין אבחון שגוי של הבדיקות. כהורים טריים שנאלצים להיכנס לתוך מערכה מורכבת, ההלם הראשוני חייב להתחלף קודם כל בהבנה כי ייתכן שמדובר במקרה של רשלנות רפואית בהיריון, וזאת כאמור לאור רשלנות מצד הצוות הרפואי. על מנת שתוכלו לממש את זכותכם לקבלת פיצוי בעקבות ההשלכות של המום הרפואי, חשוב לפנות באופן בהול לעורך דין אשר ידע לבחון את פרטי המקרה באמצעות חוות דעת מצד רופאים מומחים לתחום הגניקולוגיה, מתוך מטרה להגיש תביעה ולקבל פיצוי. זה הזמן להסביר כי חלק מההפנמה לגבי מצבו של התינוק צריך לכלול גם עלויות כספיות נוספות בעבור טיפול ושיקום, ולכן בסיס התביעה כולל נזקי משנה שנגמרו בעקבות הרשלנות לכאורה. במקרים רבים פסק בית המשפט פיצויים בסך של מיליוני שקלים, כאשר הפיצויים הללו נועדו לטובת שמירה על בריאותו ורווחתו של התינוק בחייו הצעירים וגם הבוגרים. כהורים, זכותכם החוקית היא להגיש את התביעה ורצוי לבחון האם אכן מדובר במקרה של רשלנות בהקדם האפשרי מאחר והזמן הוא קריטי בכל הקשור לטיפול בתביעה אך גם יצירת תוכנית טיפול ושיקום בעבור התינוק.

כשהילד נולד עם מום: המדריך המלא להורים טריים

היבטים בירוקרטיים בטיפול בילד עם מום

חשוב לציין כי ילדים שנולדו עם צרכים מיוחדים ועם מומים זכאים לזכויות מסוימות ולסיוע מטעם הביטוח הלאומי. על מנת לקבל סיוע בעבורו כמו גם בעבורכם בעקבות אובדן ימי עבודה וטיפול, נדרש להגיש לסניף המקומי של הביטוח הלאומי לצורך הגשת תביעה. על מנת שתוכלו לבצע את התהליך הבירוקרטי בצורה המהירה והטובה ביותר, ניתן לבחון אפשרות של ליווי משפטי בחינם אותן מספקות עמותות המתמחות בתחום כמו גם לוודא כי הילד שלכם מקבל את הסיוע המתאים באמצעות גורמי מקצוע מטעם קופת החולים שמספקת מערך שלם של אנשי רפואה, שיקום ורפואה אלטרנטיבית.

קבלת סיוע לטובת התמודדות

ההתמודדות הרגשית עם היוולדו של תינוק עם מום היא התמודדות לא פשוטה, כאשר לא מעט זוגות מתקשים מאוד להתמודד ונאלצים לא פעם גם להיפרד על רקע אי הסכמות. מאחר ומדובר בתקופה מטלטלת וקשה במיוחד, מומלץ לפנות לקבוצות ברשתות החברתיות של הורים עם ילדים שנולדו עם מומים ואשר יכולים לסייע לכם מתוך ניסיונם האישי. בנוסף, קופות החולים מציעות מערך של טיפול נפשי להורים כמו גם טיפולים אלטרנטיביים שיכולים בהחלט לסייע להתמודדות. היוולדו של ילד עם מום איננה גזר דין בעבורכם אלא ניתן לקיים אורח חיים נורמטיבי לחלוטין, כל זאת בתמיכה וסיוע מצד בני המשפחה, חברים וכמובן קבוצות של הורים המקיימות מפגשים משותפים כמו גם יוצרים מעטפת אישית שנועדה להוביל בסופו של דבר ליצירה של חיים נורמטיביים, לצד גילוי המום.

לסיכום, אין ספק כי היוולדו של תינקו עם מום מהווה אירוע דרמטי וקשה במיוחד לכם כהורים. החדשות הטובות הן שכיום הרפואה מתקדמת וניתן לספק לילד תשתית המאפשרת לתינוק להתפתח בצורה תקינה, אולם ההתמודדות עצמה עלולה להיות מאתגרת ועל כן סיוע מצד גורמים משפטיים היא הכרחית לטובת מיצוי זכויות מלא.